Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29
Konkursní řízení
30
Stavění Máje
1 2 3
Pooderské koštování - Albrechtičky
Sběr železného šrotu
4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17
Svátek Letnic aneb sousedské smažení vaječiny
18
Otevírání Poodří
Otevírání Poodří - výlet na kole do Bartošovic
19
20 21 22 23 24 25
Hry bez venkovských hranic
Frýdecko-Místecký veletrh žena a domov
26
27
Dík náhradním rodinám - Bábovkový den
28
Dík náhradním rodinám - Bábovkový den
29
Dík náhradním rodinám - Bábovkový den
30
Dík náhradním rodinám - Bábovkový den
31
Dík náhradním rodinám - Bábovkový den
1
Dětský den
Gulášfest - Mošnov
2
Drobečková navigace

Úvod > Volný čas > Spolky a sdružení > Tělocvičná jednota Sokol Albrechtičky

Tělocvičná jednota Sokol Albrechtičky

Tělocvičná jednota Albrechtičky byla založena v roce 1911. Iniciátory založení byli občané Albrechtiček Josef Dolejš, Ferdinand Havránek a Bedřich Tománek. Dalšími mezníky v historii jednoty bylo založení odboru národní házené v roce 1922, zřízení spolkového hřiště v roce 1924 a výstavba sokolovny v letech 1933-35, která se stala věčným památníkem obětavosti a úsilí členů jednoty i občanů Albrechtiček.

Sokolovna po celou dobu sloužila a slouží zejména ke sportovní -  cvičitelské činnosti, ale také ke společenským a kulturním akcím nejen členům jednoty, ale také všem občanům Albrechtiček.

Cvičitelská činnost představovala především v první polovině historie jednoty   základní náplň sokolské činnosti, šlo především o prostná a cvičení na nářadích. Vyvrcholením této činnosti byla vždy účast cvičenců na všesokolských sletech a později na spartakiádách. Nejvíce cvičenců v historii se zúčastnilo v roce 1985 na celostátní spartakiádě a 181 cvičenců.

S historií jednoty je nerozlučně spjata od roku 1922 až do dnešních let  národní házená Od padesátých let až do nedávné minulosti bylo družstvo mužú dlouholetým účastníkem nejvyšších soutěží. Největším úspěchem v historii bylo získání titulu mistra ČR v kategorii dorostenců v roce 1922. a 2. místo v kategorii starších žáků v roce 2009.

Nedílnou součástí sokolské činnosti byla a je kulturní a společenská činnost. K pravidelným kulturním akcím po celou historii patří tradiční akce jako sokolské plesy, dětské maškarní reje, krmášové zábavy, karnevaly na hřišti a taneční zábavy.

Po vybudování sokolovny a hřiště se se stala jednou z důležitých činností jejich údržba a zvelebení.

V sedmdesátých letech byla zhotovena na sále nová podlaha z parket, provedena oprava střechy, celková výměna elektroinstalace v celé sokolovně. V roce 1985 byla provedena instalace ústředního topení v sokolovně a obložení stěn sálu dřevem V letech 1989 – 1993 byla realizována rozsáhlá přístavba sokolovny se sklepem, s bytem domovníka, klubovnou, sociálním zařízením a prostory pro restauraci. V roce 2006 bylo v celé budově instalováno plynové vytápění a v roce 2008 provedena výměna všech oken za plastové a to za přispění obce Albrechtičky.  Prostory sokolovny byly rovněž upraveny tak, aby se na sále mohla hrát odbíjená, florbal a sálová kopaná. – okna byla opatřena sítěmi, bylo nalajnováno hřiště pro odbíjenou, instalovány stojany pro síť na odbíjenou a demontovatelné mantinely pro florbal a sálovou kopanou. Všechny tyto úpravy přispěly k tomu, že sokolovna je nyní celoročně využívána našimi občany i sportovci z okolních obcí a plně tak slouží k účelům, pro které byla našimi předky postavena. K občerstvení je možno využít pohostinství Sport.

Na sokolském hřišti první rozsáhlá rekonstrukce proběhla v padesátých letech, po které bylo možno používat hřiště v zimních měsících jako kluziště i s mantinely a umělým osvětlením. V roce 1968 byl položen na plochu hřiště nový povrch – škvárová antuka. V sedmdesátých letech byla vybudována nová tribuna, posezení a nové umělé osvětlení a v roce 1980 položen na hřiště asfaltový povrch. Na začátku devadesátých let byly pak zhotoveny za brankami nové trubkové zábrany. Na hřišti je instalována  elektronická časomíra a ukazatel skóre .

Hřiště kromě národní házené může být také využíváno k jiným sportovním činnostem - zejména k míčovým hrám.